Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2014, sygn. ITPP2/443-20/14/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-20/14/AW
Zachowanie prawa do odliczenia w pełnej kwocie podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od leasingodawcy w okresie 3 lat przed zmianą umowy leasingu operacyjnego oraz prawo do odliczania w pełnej kwocie podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od leasingodawcy po zmianie ww. umowy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 8 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zachowania prawa do odliczenia w pełnej kwocie podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od leasingodawcy w okresie 3 lat przed zmianą umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe,
- prawa do odliczania w pełnej kwocie podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od leasingodawcy po zmianie ww. umowy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczania w pełnej kwocie podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymywanych od leasingodawcy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 22 grudnia 2010 r. zawarł Pan, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, umowę leasingu operacyjnego (odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca). Umowę zawarto na okres 3 lat. W dniu 28 stycznia 2011 r. została oparafowana we właściwym urzędzie skarbowym. W okresie jej trwania odliczał Pan pełną kwotę podatku VAT zawartego w fakturach leasingodawcy (na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym), ponieważ przedmiotem leasingu jest pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, posiadający homologację samochodu ciężarowego o liczbie miejsc łącznie z kierowcą powyżej 3 i dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Zamierza Pan wydłużyć ww. umowę o kolejne 2 lata, nastąpi więc zmiana umowy w zakresie okresu jej trwania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty