11.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2014, sygn. ITPP3/443-34/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-34/14/MD

Obowiązek stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do dostaw płatka PET (PKWiU 38.32.33.0).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 23 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do dostaw płatka PET (PKWiU 38.32.33.0) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do dostaw płatka PET.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

T. (dalej Spółka), w ramach działalności prowadzonej zgodnie z PKD 38.32.Z Odzysk surowców z materiałów segregowanych, zajmuje się m.in. przerobem opakowań wyprodukowanych z politereftalanu/izoftalanu etylenu na płatek. Proces technologiczny przerobu ww. opakowań na płatek rozpoczyna się od pozyskania butelek PET od firm zajmujących się segregacją odpadów komunalnych. Odpady PET sprasowane w bele (po uprzednim usunięciu na stole rozładowczym drutów) podawane są taśmociągiem wznoszącym bezpośrednio do rozbijaka bel, gdzie zostają rozdzielone. Następnie za pomocą ślimaka dozującego transportowane są na taśmociąg wznoszący, który transportuje butelki do sekcji oddzielania folii. Następnie butelki trafiają na taśmociąg wznoszący transportujący je do sekcji sortowania ręcznego. W sekcji tej butelki zostają ręcznie przebrane w celu usunięcia z ich frakcji materiałów obcych. Następnie butelki trafiają na taśmociąg przyspieszający służący separacji w sposób pneumatyczny innych niż PET materiałów z tworzyw. Kolejnym elementem procesu jest transport butelek do sekcji mycia wstępnego, a następnie sekcji rozdrabniania i mycia zgrubnego. Głównym modułem tej sekcji jest młyn tnąco-rozdrabniający na mokro. Po rozdrobnieniu materiał zostaje przetransportowany do wirówki, a następnie do separatora wstęgowego, gdzie płatki PET i PO zostają uwolnione od małych cząsteczek etykiet, papieru, pyłu i innych materiałów lotnych. Następnie płatki przenoszone są do cyklonu sekcji rozdzielczej, gdzie dostarczony materiał podlega wymieszaniu z wodą. Następnie pompa transportuje jednorodną mieszankę do zbiornika separacji, gdzie następuje odseparowanie od płatków PET od innych tworzyw oraz materiałów obcych. Dalej płatki PET kierowane są przez cyklon do sekcji pralek, gdzie zostają oczyszczone z klejów i zanieczyszczeń oraz odwirowane. Suchy materiał transportowany jest do sekcji pralki wtórnej zimnej. Później płatki zostają przetransportowane do sekcji rozdzielczej. Na końcu separator wstęgowy ponownie czyści płatki PET. Materiał trafia na rynnę wibracyjną, gdzie odsiane zostają ponadnormatywne ziarna oraz następuje rozdzielenie materiału na pojedyncze cząstki. Na bębnie magnetycznym następuje oddzielenie materiałów obcych. Tak przygotowany materiał jest transportowany do stacji napełniania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne