14.02.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2014, sygn. ITPP2/443-1220/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1220/13/EK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem wniesienia przedsiębiorstwa do spółki tytułem wkładu niepieniężnego i po tym dniu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem wniesienia przedsiębiorstwa do spółki tytułem wkładu niepieniężnego jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych po dniu wniesienia przedsiębiorstwa do spółki tytułem wkładu niepieniężnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem wniesienia przedsiębiorstwa do spółki tytułem wkładu niepieniężnego oraz z faktur otrzymanych po ww. dniu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 28 czerwca 2000 r. na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej prowadzi Pan działalność gospodarczą. Był i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Dnia 10 grudnia 2012 r., wraz z innymi podmiotami, zawiązał Pan spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której dnia 19 marca 2013 r. na podstawie umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa wniósł wkład niepieniężny (aport) w postaci swojego przedsiębiorstwa. Wkład ten obejmował wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55&¹ Kodeksu cywilnego i został zarejestrowany postanowieniem Sądu Rejonowego w dniu 27 marca 2013 r. Przedsiębiorstwo obejmowało zorganizowany zespół składników majątkowych, w oparciu o który spółka prowadzi obecnie działalność produkcyjną. W jego skład wchodziły: wszystkie rzeczowe aktywa trwałe (wartości niematerialne i prawne, grunty, budynki, budowle, maszyny, urządzenia wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, wyposażenie), zapasy (materiały, produkcja w toku, wyroby gotowe, towary), część należności z tytułu dostaw oraz część zobowiązań z tytułu dostaw, a ponadto księgi, dokumenty, umowy i tajemnice związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ze względu na prawną konieczność uzyskania zgody klienta na przeniesienie długów, przejęcie długów dotyczących poszczególnych klientów zostało dokonane jedynie po uzyskaniu takiej zgody. We wniesionym do spółki przedsiębiorstwie w sposób nieprzerwany prowadzona jest działalność produkcyjna. Przeniesienie przedsiębiorstwa spowodowało również przeniesienie, na podstawie Kodeksu pracy, 100% pracowników zatrudnionych uprzednio u Pana. Przy Panu pozostały jedynie należności z tytułu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy i część należności z tytułu dostaw oraz zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych. Po sprzedaży przedsiębiorstwa do spółki otrzymał Pan faktury dotyczące w swojej treści okresu sprzed sprzedaży przedsiębiorstwa z datą wystawienia po sprzedaży przedsiębiorstwa lub wystawione z datą sprzed sprzedaży przedsiębiorstwa, ale otrzymane z datą po sprzedaży przedsiębiorstwa. Faktury te dotyczyły zakupów kosztowych, np. energii elektrycznej i cieplnej oraz usług, które miały związek z dokonywaną przez Pana sprzedażą opodatkowaną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne