23.01.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2014, sygn. ITPP1/443-1113/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1113/13/MN

Skutki podatkowe czynności przekazania firmy żonie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) uzupełnionym w dniu 27 grudnia 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności przekazania firmy żonie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 grudnia 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności przekazania firmy żonie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2010 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz płaci podatek liniowy w systemie miesięcznym. Firma zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej. Posiada niezbędne do wytwarzania energii dwa zespoły wiatrowo-elektryczne posadowione na fundamentach, linie zasilająca niskiego napięcia, stacje transformatorową oraz transformator. Ww. środki trwałe podlegają amortyzacji. Zamierza Pan przesunąć majątek służący prowadzeniu działalności na rzecz majątku służącego prowadzeniu działalności gospodarczej przez żonę. Nastąpiłoby to po złożeniu przez żonę w urzędzie skarbowym deklaracji VAT-R i sporządzeniu spisu z natury obejmującego majątek trwały i ewentualne wyposażenie. W momencie założenia ksiąg Pana żona przejmie do ewidencji środki trwałe i będzie je amortyzować na zasadzie kontynuacji (ta sama wartość początkowa i odpisy jak u Pana). Żona przejmie również prawa i obowiązki wobec odbiorcy energii i dostawców usług, wszelkie należności i zobowiązania. W Pana małżeństwie obowiązuje ustrój majątkowej wspólności małżeńskiej. Wszelkie składniki objęte prowadzonym przez Pana przedsiębiorstwem zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa i stanowią one wspólną własność łączną. Nie ma więc możliwości przekazania ich w drodze darowizny czy sprzedaży, lecz dokonana zostanie czynność techniczno-organizacyjna przekazania żonie przedsiębiorstwa (zmieni się oznaczenie dotychczas prowadzącego działalność gospodarczą) na podstawie protokołu i spisu z natury. Nie będzie sporządzona żadna umowa cywilnoprawna, ponieważ żona nie nabędzie żadnego składnika majątku w tym momencie, gdyż jest ich właścicielem od momentu ich nabycia przez Pana. Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że przesunięcie majątku Pana firmy nastąpi w trakcie prowadzonej przez Pana działalności. Przedmiotem przekazanego majątku będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy Kodeks cywilny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne