Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2014, sygn. ITPB1/415-1164/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1164/13/AK
Jaką wartość początkową stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych powinien przyjąć Wnioskodawca wprowadzając samochód osobowy do ewidencji środków trwałych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osóbfizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca z dniem 1 października 2013 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet, oraz działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej, bezprzewodowej, naprawa i konserwacja komputerów. Dla potrzeb prowadzonej działalności zamierza wprowadzić do swojej jednoosobowej działalności gospodarczej samochód osobowy stanowiący wspólność majątkową. Przedmiotowy samochód osobowy został zakupiony w 2000 roku, jako nowy z polskiego salonu, za kwotę 36.100 zł. Kwota ww. zawiera podatek od towarów i usług, który nie podlegał odliczeniu. Wnioskodawca zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód osobowy, ustalając jego wartość początkową równą cenie nabycia tj. 36.100 zł i od tej wartości rozpocząć amortyzację tego środka trwałego zgodnie z zasadami zawartymi w art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Wnioskodawca posiada fakturę zakupu na ww. samochód osobowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty