Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2013, sygn. IPPP3/443-147/13-2/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-147/13-2/KT
opodatkowanie kosztów przesyłki ponoszonych przez Spółkę w związku ze sprzedażą internetową oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych kosztów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2013 r. (data wpływu 25.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych przez Spółkę w związku ze sprzedażą internetową oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych kosztów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25.02.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych przez Spółkę w związku ze sprzedażą internetową oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych kosztów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) prowadzi działalność m.in. w zakresie dystrybucji filmów na terytorium Polski, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz prowadzi sklep internetowy. W sklepie internetowym oferowane są m.in. płyty DVD z filmami oraz książki. Zasady funkcjonowania sklepu internetowego, w tym zasady zamawiania produktów, uiszczania płatności, sposoby rozliczeń, możliwe sposoby dostawy oraz treść umowy pomiędzy Wnioskodawcą, a podmiotami nabywającymi produkty (dalej: Nabywcy), są określone w Regulaminie sklepu internetowego (dalej: Regulamin) oraz na stronach serwisu. Wskazuje on, iż Nabywcy składają zamówienia poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie internetowej sklepu. Zamówienie powinno zawierać określenie produktów, które chcą nabyć, ich liczbę, formę dostawy oraz formę płatności. Wnioskodawca udostępnia dwie formy dostawy produktów, tj. dostawę za pośrednictwem przesyłki kurierskiej albo dostawę za pośrednictwem operatora pocztowego (m.in. P, I). Wśród możliwych form uiszczenia opłat za produkty, przewidziana jest możliwość zapłaty w formie przelewu na rachunek bankowy Wnioskodawcy lub podmiotu obsługującego płatności elektroniczne (typu PayU) albo zapłata przy odbiorze towaru, czyli tzw. przesyłka pobraniowa. Każda z form płatności jest możliwa przy każdej z form dostawy. Wnioskodawca, po otrzymaniu zamówienia, weryfikuje jego treść oraz potwierdza Nabywcy warunki zamówienia. W momencie potwierdzenia zamówienia przez Wnioskodawcę dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży na odległość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty