14.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2013, sygn. IPPB3/423-526/13-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-526/13-2/EŻ

Czy wydatki z tytułu czynszu najmu samochodów osobowych ponoszone na rzecz wynajmującego stanowią koszty używania samochodów, u których nowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 Ustawy o pdop?Czy wydatki z tytułu opłat dodatkowych ponoszonych przez wynajmującego i następnie fakturowanych na Spółkę stanowią koszty używania samochodów o których nowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o pdop?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18.06.2013r. (data wpływu 16.07.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.07.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za najem samochodów osobowych oraz opłaty dodatkowe związane z wykonaniem umowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą napojów bezalkoholowych, soków owocowych i warzywnych, wód oraz nektarów opatrzonych zastrzeżonymi znakami towarowymi. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka realizuje sprzedaż swoich towarów na terenie całej Polski. Charakter działalności gospodarczej Spółki oraz powierzonych pracownikom zadań wymaga od niektórych pracowników wizytacji punktów sprzedaży oraz częstego przemieszczania się w terenie, przy wykorzystaniu samochodów osobowych. Co do zasady, Spółka zapewnia swoim pracownikom samochody służbowe używane na podstawie umowy leasingu. Istnieją jednakże sytuacje (np. zatrudnienie nowego pracownika, który oczekuje na samochód z leasingu, a musi odbyć podróż służbową i wykonywać obowiązki służbowe), kiedy Spółka nie dysponuje wystarczającą ilością samochodów leasingowanych i najmuje samochody od zewnętrznej firmy. Samochody są najmowane na podstawie ramowej umowy współpracy w zakresie wynajmu samochodów (dalej: Umowa) oraz odrębnych umów najmu podpisywanych na konkretny model samochodu z oznaczeniem czasu wynajmu (z reguły na okres od 1 dnia do roku), Umowa określa ponadto sposób zamawiania samochodów, terminy płatności, stawki najmu, zasady odpowiedzialności oraz zasady ponoszenia dodatkowych kosztów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne