28.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2013, sygn. IPPP1/443-523/13-2/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-523/13-2/MPe

w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.05.2013r. (data wpływu 31.05.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.05.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: Spółka) jest podmiotem profesjonalnie świadczącym usługi leasingu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera z korzystającymi (klientami) umowy leasingu, na mocy których, w szczególności, oddaje do odpłatnego używania samochody osobowe (lub inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (zwane łącznie dla celów niniejszego wniosku samochodami lub samochodami osobowymi). Spółka zawiera zarówno umowy leasingu operacyjnego spełniającego definicję określoną w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 z późn. zm dalej jako: ustawy o pdop), jak i umowy leasingu finansowego spełniającego definicję określoną w art. 17f ustawy o pdop, których przedmiotem są samochody osobowe. Umowy zawierane są na czas określony, wynikający z przepisów ustawy o pdop, przy czym generalną zasadą jest, iż minimalny okres trwania leasingu samochodów osobowych oferowanego przez Spółkę z reguły przekracza 24 miesiące (zawsze zaś przekracza okres 6 miesięcy). W przypadku umów leasingu operacyjnego po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, przedmiot umowy może zostać sprzedany na rzecz korzystającego lub na rzecz osoby trzeciej. Z kolei w leasingu finansowym po upływie okresu, na jaki umowa została zawarta z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przechodzi na Korzystającego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne