Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2013, sygn. IPPB4/415-70/13-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-70/13-2/JK
Czy po stronie Wnioskodawcy, będącego duńskim pracownikiem oddelegowanym do pracy w Polsce powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, z uwagi na fakt pokrywania przez polską spółkę kosztów jego zakwaterowania w Polsce? Czy dochód uzyskany przez Wnioskodawcę powinien być opodatkowany w Polsce, czy Danii?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2013 r. (data wpływu 30.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce przychodów pracownika oddelegowanego do pracy w Polsce przez swojego zagranicznego pracodawcę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania w Polsce przychodów pracownika oddelegowanego do pracy w Polsce przez swojego zagranicznego pracodawcę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie posiada obywatelstwa polskiego, jest duńskim rezydentem podatkowym, obywatelem Danii. Wnioskodawca został oddelegowany przez duńskiego pracodawcę do pracy w polskiej spółce na okres 36 miesięcy (tj. na okres od 01 listopada 2009 r. do 30 kwietnia 2012 r., z możliwością przedłużenia). Podstawą prawną pobytu Wnioskodawcy w Polsce (wykonywania pracy w polskiej spółce) jest tzw. Secondment Agreement (umowa oddelegowująca) wystawiona przez pracodawcę duńskiego. Przez cały okres pobytu w Polsce Wnioskodawca pozostaje tylko w stosunku pracy z pracodawcą duńskim (umowa o pracę). Nie istnieje żaden formalny i bezpośredni stosunek cywilnoprawny, ani stosunek pracy pomiędzy polską spółką, a Wnioskodawcą oddelegowanym do pracy w Polsce. Jednakże praca faktycznie wykonywana jest na rzecz polskiej spółki (tj. spółka jest beneficjentem świadczonej pracy). Jedynie koszty zakwaterowania w Polsce (najem lokalu mieszkalnego) Wnioskodawcy oraz lekcje polskiego ponoszone są bezpośrednio przez spółkę polską. Wnioskodawca jest w związku małżeńskim i wraz z żoną i synem mieszka w Danii, w domu którego jest właścicielem. Nie ma zamiaru zamieszkać w Polsce na stałe. Jego pobyt w Polsce jest konsekwencją wykonania polecenia pracodawcy. W okresie oddelegowania, Wnioskodawca co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca odwiedza w Danii swoją rodzinę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty