23.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2013, sygn. IPPP1/443-114/13-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-114/13-2/AW

leasing prawa użytkowania wieczystego gruntu jako odpłatne świadczenie usług , stawka VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2013r. (data wpływu 07.02.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania leasingu prawa użytkowania wieczystego gruntu za odpłatne świadczenie usług, oraz stawki podatku VAT dla powyższej czynności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.02.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania leasingu prawa użytkowania wieczystego gruntu za odpłatne świadczenie usług oraz stawki podatku VAT dla powyższej czynności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. (dalej: Spółka lub Finansujący) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera, m.in. umowy leasingu nieruchomości - budynków, budowli posadowionych na gruncie stanowiącym własność Spółki lub na gruncie użytkowanym na mocy przysługującego Spółce prawa użytkowania wieczystego tych gruntów. Na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r., poz. 1342) zmieniona została m.in. treść przepisów art. 17a pkt 1 oraz 17i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 17a pkt I ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. przez umowę leasingu - rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej finansującym, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej korzystającym, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów. Z kolei, zgodnie z art. 17i ust. 1 jeżeli przedmiotem umowy leasingu zawartej na czas oznaczony są grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, a suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości gruntów równej wydatkom na ich nabycie - do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat ustalonych w tej umowie, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy z tytułu używania przedmiotu umowy, w części stanowiącej spłatę tej wartości; przepis art. 17f ust. 2 stosuje się odpowiednio.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne