08.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2013, sygn. IPPB3/423-995/12-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-995/12-2/EŻ

Czy kwota czynszu, którą obowiązana jest płacić Spółka z tytułu korzystania z samochodów osobowych oddanych do używania na podstawie umowy, o której mowa w stanie faktycznym może zostać w całości zaliczona do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.12.2012r. (data wpływu 10.12.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.12.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. (dalej również X. lub Spółka) dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody służbowe tj. samochody osobowe oraz ciężarowe stanowiące własność Spółki (dalej również samochody służbowe własne) lub używane na podstawie umowy leasingu, dzierżawy, najmu lub innych umów o podobnym charakterze (dalej również samochody służbowe obce).

W ramach pozyskania samochodów służbowych obcych, X. podpisała umowę na długoterminowy wynajem samochodów osobowych przeznaczony do obsługi administracyjnej Spółki. Zgodnie z podpisaną umową z tytułu korzystania z samochodów Spółka obowiązana jest płacić miesięczne wynagrodzenie (dalej również czynsz) kalkulowany jako suma iloczynów kwoty opłaty miesięcznej oraz ilości pojazdów wynajmowanych w danym miesiącu, przy czym przewiduje się rozliczenie z tytułu przekroczenia/niewykorzystania rocznego limitu kilometrów, ustalonego na poziomie 45 tyś. km. Ponadto Spółka obowiązana jest ponosić:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne