Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2013, sygn. IBPP1/443-87/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-87/13/MS
Udzielanie bonusów należy uznać za rabaty zmniejszające obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT i powinny być one dokumentowane poprzez wystawienie faktur korygujących.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2013r. (data wpływu 4 lutego 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 maja 2013r. (data wpływu 7 maja 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania udzielanych przez Wnioskodawcę bonusów za rabaty zmniejszające obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT oraz sposobu dokumentowania przedmiotowych bonusów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lutego 2013r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek z dnia 29 stycznia 2013r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania udzielanych przez Wnioskodawcę bonusów za rabaty zmniejszające obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT oraz sposobu dokumentowania przedmiotowych bonusów.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 maja 2013r. (data wpływu 7 maja 2013r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-87/13/MS z dnia 23 kwietnia 2013r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zawarł porozumienia, na mocy których, wybrani klienci Wnioskodawcy, tj. nabywcy produktów i towarów oferowanych przez Wnioskodawcę mogą otrzymać bonus roczny lub kwartalny po spełnieniu wymagań określonych w danym porozumieniu. Bonus jest należny nabywcy w przypadku gdy nabywca przekroczy określony pułap zakupów netto w danym okresie, pod warunkiem jednak, że będzie regulował swoje zobowiązania wobec Wnioskodawcy, w nieprzekraczalnym, określonym w porozumieniu terminie lub spłaci wszystkie objęte porozumieniem zobowiązania. Po spełnieniu ww. wymagań nabywca otrzymuje bonus w wysokości będącej procentem zakupów netto w danym okresie. Wysokość procentu określającego bonus, może wzrosnąć w przypadku gdy nabywca przekroczy wyższy, określony w porozumieniu poziom zakupów. W dniu 29 sierpnia 2006r. Wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia, czy przedmiotowy bonus nie jest rabatem oraz w kwestii uznania prawa Wnioskodawcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stanowisko Spółki uznano za prawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty