Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2013, sygn. IBPP4/443-437/13/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-437/13/BP
Czy Wnioskodawca musi płacić podatek akcyzowy od wartości netto samochodu w momencie podpisania umowy leasingu z kontrahentem unijnym spoza Polski?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2013r. (data wpływu 4 września 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania samochodu osobowego będącego przedmiotem leasingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2013 r. wpłynął do tut. organie ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania samochodu osobowego będącego przedmiotem leasingu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę leasingu transgranicznego z kontrahentem niemieckim lub belgijskim, na leasing samochodu osobowego. Umowa zostanie zawarta na 2-3 lata, przy czym dopiero po zakończeniu umowy będzie dokonywał wykupu pojazdu za około 6-10 % wartości pojazdu. Będzie to odpowiednik umowy leasingu operacyjnego. Przez czas trwania umowy samochód będzie zarejestrowany w którymś z państw członkowskich. Dopiero w momencie wykupu Wnioskodawca dokona jego przerejestrowania i zapłaty należnego podatku akcyzowego. W trakcie trwania umowy pojazd będzie użytkowany na obszarze Polski i UE w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty