10.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2013, sygn. IBPBI/2/423-338/13/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-338/13/CzP

Czy zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 16g ust. 9 Ustawy CIT, Spółka jest zobowiązana do kontynuowania dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów, od wartości początkowej nieruchomości oraz znaku towarowego określonej w księgach Spółki sprzed połączenia z X?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego nabytych na mocy umowy sprzedaży od spółki osobowej, w sytuacji późniejszego połączenia spółek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku trwałego nabytych na mocy umowy sprzedaży od spółki osobowej, w sytuacji późniejszego połączenia spółek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Spółka zamierza, w najbliższym czasie, zostać wspólnikiem w nowo utworzonej spółce X będącej spółką osobową (dalej określana skrótem X). W przyszłości Spółka planuje zakupić od X składniki majątku w postaci nieruchomości oraz znaku towarowego. W umowie sprzedaży powyższych składników zawartej w formie aktu notarialnego, ich wartość zostanie określona w wartości rynkowej. X wystawi z tytułu sprzedaży na rzecz Spółki fakturę VAT. X odprowadzi należny podatek VAT do urzędu skarbowego. Spółka odliczy naliczony z tej faktury podatek VAT. Nieruchomości oraz znak towarowy zostaną wprowadzone przez Spółkę do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wartość początkową Spółka określi jako cenę ich nabycia z faktury VAT wystawionej przez X. Spółka będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym aktywa te wprowadzono do ewidencji. Możliwe jest, że po transakcji sprzedaży nieruchomości i znaku towarowego, a przed dokonaniem zapłaty przez Spółkę na rzecz X za nabyte aktywa, dojdzie do połączenia Spółki oraz X. Nastąpi to w drodze przejęcia całości majątku X przez Spółkę, która będzie spółką przejmującą, czyli spółką, która będzie kontynuować działalność.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne