04.07.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2013, sygn. IBPBI/1/415-371/13/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-371/13/AB

Dot. skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 19 czerwca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 7 czerwca 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-371/13/AB, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 19 czerwca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jest wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka kapitałowa). Planuje, iż w przyszłości wraz z drugim wspólnikiem przekształcą Spółkę kapitałową w osobową spółkę prawa handlowego z siedzibą w Polsce np. spółkę jawną (dalej: Spółka osobowa). Przewiduje, iż na moment przekształcenia w Spółce kapitałowej będą istnieć zyski niepodzielone, które zostaną co do zasady opodatkowane. Wnioskodawczyni nie może również wykluczyć, iż w przyszłości podejmie kroki zmierzające do wyeliminowania drugiego wspólnika z prowadzonego w formie Spółki osobowej przedsiębiorstwa i poprowadzi to przedsiębiorstwo samodzielnie (w formie jednoosobowej działalności gospodarczej). Prowadzenie działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej będzie wiązało się z ustaniem bytu Spółki osobowej. Intencją Wnioskodawczyni będzie spłacenie jej wspólnika w gotówce. Po spłacie wspólnika, cały pozostały majątek spółki osobowej, tj. przedsiębiorstwo spółki osobowej, w tym pozostałe po spłacie wspólnika środki pieniężne lub/oraz należności (wierzytelności) z tytułu sprzedaży składników majątku Spółki osobowej (dalej: Wierzytelności), a także materialne i niematerialne składniki majątku przeszłyby na Wnioskodawczynię (przy założeniu, że będzie to zgodne z przepisami kodeksu spółek handlowych, tj. bez ich spieniężania lub spłaty do likwidowanej spółki).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne