25.03.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2013, sygn. IBPBII/1/415-1109/12/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-1109/12/MCZ

ulga rehabilitacyjna - wydatki poniesione na odtwarzanie, przywracanie i utrzymanie funkcji jamy ustnej, aparatu mowy i żucia w chorobie genetycznej - zespół Papillon Lefevre oraz wydatki poniesione na dojazd na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia17 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 24 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2012 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni od urodzenia choruje na rzadką chorobę genetyczną - zespół Papillon Lefevre. Jest to schorzenie zaliczane do dysplazji ektodermalnych, które objawia się zmianami w jamie ustnej - głównie w przyzębiu, spowodowane niszczeniem ozębnej - oraz nadmiernym rogowaceniem skóry dłoni, stóp, kolan i łokci. Choroba skutkuje osteolizą (niszczeniem) kości, objawiającą się rozchwianiem i całkowitą utratą początkowo zębów mlecznych (bez cech resorpcji ich korzeni), a następnie całkowitą utratą zębów stałych, już nawet w 16 roku życia. W związku z chorobą, Wnioskodawczyni wydano na stałe orzeczenie o niepełnosprawności II stopnia (stopień niepełnosprawności: umiarkowany), która zaistniała przed ukończeniem 16-go roku życia. W orzeczeniu wskazano na konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie Wnioskodawczyni, tj. protezy stomatologiczne, uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome. Na postęp choroby oraz jej przebieg w znaczącym stopniu wpływają podejmowane zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w obrębie periodontologii, ortodoncji, protetyki oraz dermatologii. Zabiegi w obrębie przyzębia, którym poddawana jest Wnioskodawczyni, mają charakter leczniczo-rehabilitacyjny oraz są ukierunkowane na możliwie najdłuższe zachowanie własnego uzębienia. Zabiegi te obejmują: usuwanie złogów nazębnych naddziąsłowych i poddziąsłowych, scaling głęboki, dokładne polerowanie korzeni zębów, stosowanie chlorheksydyny do płukania jamy ustnej, także - wobec coraz większych, postępujących ubytków uzębienia: odtwarzanie, przywracanie i utrzymywanie funkcji jamy ustnej, aparatu mowy i żucia (a tym samym przywracanie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego) poprzez stosowanie aparatów protetycznych, protez i uzupełnień protetycznych. Wnioskodawczyni od dzieciństwa nosi specjalistyczne protezy stomatologiczne, które muszą być dostosowywane do zmieniających się warunków w jamie ustnej. Używanie protez oraz utrata kolejnych zębów powodują konieczność wykonywania nowych uzupełnień protetycznych i nowych protez, napraw, podścielania itp. Powyższe zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oraz stosowanie protez i uzupełnień protetycznych są niezbędne w celu przywracania i zachowywania czynnościowej sprawności żucia oraz mowy, a tym samym ułatwiają Wnioskodawczyni wykonywanie czynności życiowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne