14.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2013, sygn. IBPP4/443-181/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-181/13/EK

zastosowanie uproszczenia w dokumentowaniu transakcji dokumentem dostawy wyrobów węglowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013r. (data wpływu 18 kwietnia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania dostawy wyrobów węglowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie dokumentowania dostawy wyrobów węglowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność jako pośredniczący podmiot węglowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2011r., nr 108, poz. 626 z późn. zm.) w zakresie m.in. sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu węgla kamiennego oznaczonego kodem CN 2701.

W ramach prowadzonej działalności Spółka zawarła wieloletnią umowę na dostawę węgla z Kontrahentem, który zużywa nabywany węgiel na cele opałowe zwolnione z opodatkowania akcyzą na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym. Wskazana transakcja realizowana jest celem zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa dostaw surowca produkcyjnego do Kontrahenta prowadzącego działalność polegającą przede wszystkim na produkcji energii elektrycznej oraz łącznej produkcji energii elektrycznej i ciepła. Celem realizacji wskazanej działalności produkcyjnej niezbędny jest surowiec, z którego energia oraz ciepło mogą zostać wyprodukowane. Brak surowca do produkcji uniemożliwiłby Kontrahentowi prowadzenie działalności gospodarczej, a wszelkie przerwy w dostawach mogłyby prowadzić do zagrożenia prawidłowości procesu technologicznego. Zawarcie przedmiotowej umowy długoterminowej daje pewność Kontrahentowi, że przez określony umową okres (wieloletni) ma on zabezpieczony dostęp do podstawowego i niezbędnego w jego działalności surowca energetycznego. Dostawy są bowiem zapewnione co najmniej w każdy dzień roboczy, w każdym miesiącu roku kalendarzowego, który objęty został zakresem zawartej między stronami umowy wieloletniej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne