10.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2013, sygn. IBPBI/2/423-309/13/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-309/13/BG

w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu inicjalnego oraz czynszu zerowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04 marca 2013 r. (data wpływu do Organu w dniu 07 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu inicjalnego oraz czynszu zerowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 marca 2013 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów czynszu inicjalnego oraz czynszu zerowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych oraz sprzedaży hurtowej wyrobów farmaceutycznych i medycznych. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego. Rozpoczęcie realizacji umowy (odbiór przedmiotu leasingu, przyjęcie go do używania) wymaga uiszczenia czynszu inicjalnego oraz czynszu zerowego. Uiszczony czynsz inicjalny oraz czynsz zerowy Spółka ujęła jednorazowo w koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia jako koszt podatkowy miesiąca września na podstawie faktur wystawionych przez leasingodawcę. Przedmiotowa umowa, która w świetle przepisów podatkowych spełnia definicję leasingu operacyjnego zgodnie z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop), w świetle ustawy o rachunkowości jest umową leasingu finansowego. Umowa leasingu wskazuje, że czynsz inicjalny jest płatny w momencie zawarcia umowy, natomiast czynsz zerowy w momencie podpisania protokołu zdawczo odbiorczego przedmiotu leasingu. Depozyt gwarancyjny jest płatny wraz z ostatnią ratą leasingową. Zgodnie z zapisami w umowie leasingu czynsz inicjalny pokrywa koszty leasingodawcy związane z doprowadzeniem do zawarcia umowy, zaś czynsz zerowy stanowi opłatę za pierwszy miesiąc używania sprzętu. W umowie nie ma informacji na temat korzystania przez leasingodawcę ze zwolnień w podatku dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne