Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2013, sygn. IBPP4/443-438/12/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-438/12/PK
rozliczenie zużycia oleju grzewczego na własne potrzeby
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012r. (data wpływu 5 października 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie rozliczenia zużycia oleju grzewczego na własne potrzeby - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 października 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie rozliczenia zużycia oleju grzewczego na własne potrzeby.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą prawną prowadzącą działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatnikiem podatku od towarów i usług. Ewidencja zdarzeń gospodarczych jest prowadzona na zasadzie pełnej księgowości. W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się głównie sprzedażą detaliczną paliw płynnych, w tym oleju napędowego grzewczego. Cała prowadzona przez wnioskodawcę działalność jest działalnością opodatkowana podatkiem VAT. Prowadząc handel olejem napędowym grzewczym na cele opałowe kupuje go w ilościach hurtowych (ok. 60 000 dcm litrów na miesiąc, ok. 700 000 dcm litrów na rok). Każda transakcja zakupu oleju jest potwierdzona fakturą zakupu wraz z oświadczeniem, iż zakupywany olej przeznaczony jest na cele grzewcze do dalszej odsprzedaży. Na własne potrzeby grzewcze (ogrzewanie biura i pawilonu handlowego) Wnioskodawca zużywa średnio ok. 300 dcm na miesiąc, dokumentując ten fakt dokumentem rozchodu wewnętrznego RW do którego dołączane jest oświadczenie o wykorzystaniu oleju na cele opałowe. W dniu 26 września 2012r. Wnioskodawca otrzymał stanowisko Naczelnika Urzędu Celnego, w którym stwierdza on, iż nie jest dopuszczalne dokonanie uprzednio zakupu wyrobu z przeznaczeniem do dalszej sprzedaży, następnie zmiana jego przeznaczenia poprzez własne wykorzystanie i złożenie zestawienia dotyczącego tzw. własnej, wewnętrznej sprzedaży na podstawie dokumentu rozchodu wewnętrznego (RW) lub innego niebędącego fakturą lub innym dokumentem nabycia/ sprzedaży, bowiem nie są spełnione warunki określone w art. 89 ust. 5-15.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty