Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2013, sygn. IPTPB1/415-722/12-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-722/12-2/MD
Czy w przedstawionej sytuacji korzystanie z odpłatnej usługi poręczenia, tj. ponoszenie przez Wnioskodawcę, w szczególności wydatków na prowizję związaną z uzyskaniem poręczenia należnych Wnioskodawcy wierzytelności oraz ponoszenie opłat/prowizji z tytułu spłaty zobowiązań przez poręczyciela za Szpital, stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2012 r. (data wpływu 23 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2012 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza wraz z innymi osobami fizycznymi zawiązać Spółkę jawną, świadczącą usługi/dostawy na rzecz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej/innych podmiotów leczniczych (dalej: Szpitale). Ze względu na często powtarzające się kłopoty z płynnością oraz w konsekwencji niedotrzymywanie przez Szpitale terminów zapłaty za dostarczone towary i usługi zawiązana w przyszłości Spółka jawna planuje korzystać z oferowanych na rynku usług finansowych produktów w zakresie poręczenia wierzytelności przysługujących od Szpitali. W oferowanych produktach, w zakresie poręczania wierzytelności odpłatne jest zarówno udzielenie poręczenia - objęcie poręczeniem (np. w postaci prowizji za poręczenie), jak też wykonanie, realizacja poręczenia - zapłata wierzytelności poręczonej (np. w postaci prowizji). Dzięki zawarciu odpłatnej umowy poręczenia z podmiotem trzecim, świadczącym profesjonalne usługi finansowe, utworzona Spółka uzyska gwarancję otrzymania wynagrodzenia za dostarczone usługi/towary. W przypadku braku zapłaty w terminie przez Szpital i tym samym niewykonania ciążącego na nim zobowiązania, zobowiązanie wykonuje poręczyciel pobierając z tego tytułu drugą z określonych prowizji - za realizację poręczenia. W istniejącej, w obszarze usług/dostaw medycznych, sytuacji działania zmierzające do zwiększenia pewności otrzymania zapłaty są niezbędne dla zachowania płynności finansowej oraz utrzymania się na rynku wobec wydłużających się terminów zapłaty za dostarczone towary/usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty