Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2013, sygn. IPTPB1/415-701/12-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-701/12-2/DS
Czy wypłata udziału kapitałowego na rzecz Wnioskodawczyni, jako występującego ze Spółki jawnej wspólnika, będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. l pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2012 r. (data wpływu 19 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia ze spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest wspólnikiem trzyosobowej Spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą, do której każdy ze wspólników wniósł wkład pieniężny o wartości 14.000 zł.
Dochody z tytułu uczestnictwa w Spółce są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad ogólnych. Dochody po opodatkowaniu, na podstawie uchwał wspólników, nie są wypłacane wspólnikom, lecz są pozostawiane w Spółce w celu finansowania jej bieżącej działalności, rozwoju oraz podnoszenia jej wartości.
W najbliższym czasie Wnioskodawczyni zamierza wystąpić ze Spółki i prowadzić samodzielnie przedsiębiorstwo lub z innymi osobami działać w ramach Spółki. Zgodnie z treścią umowy Spółki jawnej, wystąpienie Wnioskodawczyni nie spowoduje jej rozwiązania. Jako wspólnikowi występującemu ze Spółki Wnioskodawczyni przysługuje na podstawie art. 65 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej K.s.h.), prawo uzyskania od Spółki wypłaty Jej udziału kapitałowego. Udział kapitałowy zostanie wypłacony w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż umowa Spółki dopuszcza taką możliwość. Podstawą określenia wysokości udziału kapitałowego będzie wartość udziału kapitałowego oznaczonego na podstawie osobnego bilansu sporządzonego na ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia, uwzględniającego wartość zbywczą majątku Spółki jawnej, tj. zgodnie z wymogami określonymi we wspomnianym już art. 65 K.s.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty