Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2013, sygn. ILPP4/443-368/13-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-368/13-2/EWW
Prawo do wystawienia faktur WDT z zerową stawką podatku VAT przy transakcji łańcuchowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 7 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dokonanej dostawy towarów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dokonanej dostawy towarów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyświetlaczy LED owych oraz ekranów do wyświetlania reklam. Działalność wykonuje na terenie kraju, ale również na terenie krajów Unii Europejskiej.
Sprzedaż ww. urządzeń odbywa się w następujący sposób.
Klient po rozmowie z Zainteresowanym gdy jest zainteresowany ofertą składa Wnioskodawcy zamówienie. Zainteresowany doradza mu wybór odpowiedniego dla niego urządzenia. Następnie zamawia odpowiedni wyświetlacz lub ekran u Producenta. Producent zgodnie z zamówieniem sprzedaje Wnioskodawcy odpowiedni sprzęt. Wystawia dla niego fakturę, za którą oczywiście Zainteresowany płaci Producentowi. Wnioskodawca nabywa więc te urządzenia z pełnym prawem do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Często zdarzają się sytuacje, że sprzęt zamówiony przez Zainteresowanego jest wysyłany do jego klienta bezpośrednio od Producenta oczywiście zgodnie ze złożoną przez Wnioskodawcę dyspozycją. Towar Producent wysyła za pośrednictwem innej firmy, z którą ma podpisaną umowę na świadczenie tego typu usług. Za wykonaną usługę wysyłki sprzętu producent kosztami obciąża Zainteresowanego. Później Wnioskodawca otrzymuje dokumenty z których jednoznacznie wynika, że towar został dostarczony odbiorcy. Z posiadanej dokumentacji jasno wynika również jakiej dostawy dotyczy dany transport.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty