Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2013, sygn. ILPP2/443-927/13-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-927/13-2/AK
Opodatkowanie podatkiem VAT kosztów zastępstwa procesowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 19 września 2013 r. (data wpływu 25 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kosztów zastępstwa procesowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kosztów zastępstwa procesowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest radcą prawnym i prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zawarł ze spółką prawa handlowego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością SKA umowę zlecenia obsługi prawnej. Obsługa ta polega na opiniowaniu spraw bieżących, sprawdzaniu umów pod względem formalnym, konsultacjach ustnych i zastępstwie procesowym spółki przed sądami (powszechnymi). Za świadczenie obsługi strony ustaliły wynagrodzenie miesięczne ryczałtowe powiększone o należny podatek VAT (23%). Oprócz tego wynagrodzenia Wnioskodawcy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za prowadzenie spraw w postępowaniach przed organami wymiaru sprawiedliwości, administracyjnymi, egzekucyjnymi w wysokości zasądzonych kosztów zastępstwa sądowego, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami (wg norm przepisanych), przyznanych w ugodzie, postępowaniu polubownym lub postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli koszty te zostały ściągnięte (faktycznie wyegzekwowane) od strony przeciwnej na rzecz spółki (zleceniodawcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty