18.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2013, sygn. ILPB3/423-336/13-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-336/13-2/PR

Czy w świetle art. 15 ust. 1 ust. 4 i 4g-h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty wypłaconych zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzeń oraz składek dotyczących wynagrodzeń pracowników produkcyjnych i nadzorujących proces produkcji (zatrudnionych na umowę o pracę), ponoszone w toku realizacji produkcji lokali mieszkalnych, stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu za który są należne, czy w chwili osiągania przez Spółkę odpowiadających im przychodów ze sprzedaży produktów-mieszkań?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z 16 lipca 2013 r. (data wpływu 19 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest spółką prawa handlowego, która prowadzi m.in. działalność deweloperską polegającą na budowie i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych (działalność produkcyjna). Specyfika działalności deweloperskiej polega na tym, że projekty budowlane realizowane są w długim okresie czasu (nawet kilka lat). W efekcie, przez okres trwania budowy (procesu produkcyjnego) deweloper ponosi szereg wydatków, podczas gdy przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych może pojawić się dopiero po zakończeniu projektu deweloperskiego i podpisaniu aktów notarialnych przenoszących własność lokali na klientów. Do najistotniejszych kosztów działalności deweloperskiej Spółki należą koszty związane z przygotowaniem konkretnej inwestycji (m.in. zakupem terenu pod budowę) i prowadzeniem prac budowlano-montażowych. Część prac budowlano-montażowych oraz nadzoru budowlanego i inwestycyjnego Spółka wykonuje we własnym zakresie, pracownikami zatrudnionymi w Spółce m.in. na umowę o pracę. Zgodnie z przyjętą przez Spółkę polityką rachunkowości, ponoszone wydatki danego okresu kwalifikowane są jako roboty w toku (zapasy) i ujmowane są jako koszty wytworzenia poszczególnych nieruchomości. Koszt wytworzenia danego lokalu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z daną nieruchomością, tj. koszty bezpośrednie budowy (m.in.: materiały, usługi podwykonawców, wynagrodzenia i składki pracowników produkcyjnych zatrudnionych na umowy o pracę), jak i uzasadnioną część kosztów ogólnych budowy, związanych z wytworzeniem konkretnego wyrobu gotowego lokalu mieszkalnego. Reasumując, koszty proste materiały, usługi, wynagrodzenia pracowników produkcyjnych i nadzorującej kadry (zatrudnionych na umowę o pracę), w toku produkcji zmieniają swoją treść ekonomiczną i jako koszt złożony stają się elementem kosztu wytworzenia konkretnego wyrobu (lokalu mieszkalnego). Po zakończeniu procesu budowlanego, następuje rozliczenie kosztów produkcji (zaewidencjonowanych na zapasach roboty w toku) na wyroby gotowe (lokale niesprzedane) oraz w dacie protokołu zdawczo-odbiorczego na koszt sprzedanych produktów (w korespondencji z kontem przychodowym sprzedaż lokali). Ponieważ sprzedaż nieruchomości w ujęciu podatkowym powstaje w dacie podpisania aktu notarialnego, a sprzedaż w ujęciu bilansowym w dacie protokołu zdawczo-odbiorczego, Spółka liczy odroczony podatek dochodowy i wykazuje go w sprawozdaniach finansowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne