13.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2013, sygn. ILPP4/443-290/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-290/13-2/ISN

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty (100%) podatku naliczonego od zakupu samochodu osobowego na powyższy cel?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu 26 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem gorzelni rolniczej. Firma jego jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, rozliczającym ten podatek z budżetem państwa od 5 lipca 1993 r. Przeważającą działalnością jest destylowanie, reatyfikowanie i mieszanie alkoholi. W przedmiocie działalności gospodarczej jest również wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek. Zainteresowany w czerwcu dokonał zakupu samochodu osobowego z przeznaczeniem na oddanie w odpłatne użytkowanie na okres powyżej 6 miesięcy. Po zakończeniu umowy najmu po okresie 6 miesięcy przedmiotowy samochód przeznaczony będzie nadal do oddania w odpłatne używanie. W okresie po zakończeniu obowiązującej umowy najmu, jeżeli przedmiotowy samochód nie zostanie natychmiast oddany w odpłatne użytkowanie ponownie, może być wykorzystywany również do prowadzenia działalności opodatkowanej innej niż wynajem lub dzierżawa samochodów osobowych, np. w celu świadczenia innych usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne