Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2013, sygn. ILPB1/415-969/13-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-969/13-2/AMN
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zasad korygowania kosztów podatkowych w związku z otrzymaniem dofinansowania (dotacji) z budżetu środków europejskich.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2013 r. (data wpływu 28 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad korygowania kosztów podatkowych w związku z otrzymaniem dofinansowania (dotacji) z budżetu środków europejskich jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad korygowania kosztów podatkowych w związku z otrzymaniem dofinansowania (dotacji) z budżetu środków europejskich.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca we wrześniu 2012 roku zakończył budowę A i dokonał wprowadzenia budynku oraz wyposażenia do ewidencji środków trwałych. Budowa i wyposażenie hotelu są rozliczane w ramach projektu dofinansowanego dotacją z budżetu środków europejskich. Do końca 2012 Wnioskodawca otrzymał na rachunek bankowy 94,77% planowanej dotacji. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2010 r., poz. 307 ze zm. - zwanej dalej p.d.o.f.) w przypadku otrzymania zwrotu wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów od tej części ich wartości, która została zwrócona Wnioskodawcy. W roku 2012 Zainteresowany dokonał obniżenia kosztów uzyskania przychodu o część odpisów amortyzacyjnych, uwzględniając wysokość dotacji, która faktycznie wpłynęła na rachunek Wnioskodawcy do końca roku 2012. W sierpniu 2013 r. wpłynęła ostatnia część przyznanej dotacji, zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie projektu. Zdaniem Zainteresowanego, otrzymanie ostatniej części dotacji (stanowiącej zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) spowodowało konieczność korekty kosztów uzyskania przychodu w postaci wyłączenia odpowiedniej części wcześniej dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Korekty kosztów uzyskania przychodu podatnik dokonał w bieżącym okresie rozliczeniowym czyli w rozliczeniu za miesiąc otrzymania zwrotu wydatków, tj. w sierpniu 2013. Jednorazowa korekta polegała na wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych dokonywanych w okresie od pierwszego dokonanego odpisu amortyzacyjnego w roku 2012 do miesiąca poprzedzającego dokonanie ostatniej części zwrotu wydatków czyli do lipca 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty