Interpretacja indywidualna z dnia 08.08.2013, sygn. ILPP1/443-401/13-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-401/13-4/MK
Opodatkowanie podatkiem VAT odszkodowania za zerwanie umowy najmu obiektu użytkowego. Dwa warianty odszkodowania utracone korzyści i ryczałtowe.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2013 r. (data wpływu 10 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odszkodowania stanowiącego zadośćuczynienie za utracone korzyści powstałe na skutek zerwania umowy najmu,
- prawidłowe w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odszkodowania będącego ryczałtowym zwrotem kosztów przymusowego opuszczenia przedmiotu najmu i doprowadzenia do stanu pierwotnego stacji.
UZASADNIENIE
W dniu 10 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odszkodowania związanego z zerwaniem umowy najmu. Dnia 22 lipca 2013 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego oraz własne stanowisko.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 12 maja 2012 r. Wnioskodawca zawarł umowę najmu nieruchomości gruntowej w celu prowadzenia na niej działalności w postaci myjni samochodowej. W celu rozpoczęcia działalności gospodarczej wyposażył działkę w stosowne przyłącza, posadowił na niej urządzenie, uzyskał wszelkie konieczne do prowadzenia tego typu działalności pozwolenia. W dniu 20 lutego 2013 r., krótko po rozpoczęciu działalności, Wnioskodawca otrzymał od właściciela wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia ustalonego w umowie, ze skutkiem na dzień 30 września 2013 r. Wiążąca strony umowa zwiera zapis dotyczący ewentualnego zerwania umowy przez wynajmującego. I tak, Wynajmujący jest zobowiązany zapłacić Najemcy równowartość czynszu płaconego przez Najemcę w kwocie ustalonej w umowie za okres od rozpoczęcia terminu wypowiedzenia umowy, aż do upływu 4 lat od daty i podpisania niniejszej umowy, a także pokryć w ustalonej kwocie 120 tys. zł, koszty związane z przeniesieniem urządzeń myjni i przywrócenia najmowanego terenu do stanu pierwotnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty