13.08.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2013, sygn. ILPB2/415-500/13-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-500/13-2/ES

Podatek dochodowy od osób fizycznych w odniesieniu do możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu odliczenia wydatków na zabiegi chirurgiczne oraz wydatków związanych z pobytem w szpitalu oraz w odniesieniu do możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu odliczenia wydatków na zakup endoprotezy kolana i implantu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2013 r. (data wpływu 15 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu odliczenia wydatków na zabiegi chirurgiczne oraz wydatków związanych z pobytem w szpitalu,
  • prawidłowe w odniesieniu do możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu odliczenia wydatków na zakup endoprotezy kolana i implantu.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności (symbol przyczyny niepełnosprawności xx-R), orzeczenie wydane zostało na okres stały, w dniu 3 stycznia 2013 r. przez komisję Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

W roku 2010 po rozpoznaniu choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i kolanowych lekarz zasugerował Wnioskodawcy, że jedynym rozwiązaniem wyeliminowania jego uciążliwych dolegliwości jest operacja (wymiana stawu biodrowego i kolanowego). Po konsultacji lekarz zdecydował, że w pierwszej kolejności operować należy staw biodrowy a następnie staw kolanowy. Pierwszej operacji Zainteresowany poddał się w sierpniu 2010 r. (wszczepienie endoprotezy lewego biodra) w Szpitalu Powiatowym (w ramach NFZ). Po operacji biodra podczas rekonwalescencji Wnioskodawca przeciążył prawe, chore kolano, co w rezultacie doprowadziło do konieczności wszczepienia endoprotezy prawego kolana. Zabieg ten przeprowadzony został w dniu 5 września 2011 r. (w ramach NFZ).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne