Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2013, sygn. ILPP2/443-151/13-3/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-151/13-3/AD
Możliwość wystawienia zbiorczych faktur korygujących dokumentujących udzielenie rabatu w odniesieniu do dostaw towarów obejmujących jedynie część grup asortymentowych dokonanych na rzecz danego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2013 r. (data wpływu 26 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących dokumentujących udzielenie rabatu w odniesieniu do dostaw towarów obejmujących jedynie część grup asortymentowych dokonanych na rzecz danego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących dokumentujących udzielenie rabatu w odniesieniu do dostaw towarów obejmujących jedynie część grup asortymentowych dokonanych na rzecz danego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
A sp. z o.o. sp. k. (dalej: Wnioskodawca) podejmuje działania zmierzające do zwiększenia wolumenu sprzedawanych produktów. W tym celu, zawiera z kontrahentami umowy, na podstawie których udzielane są procentowe rabaty cenowe na wszystkie oferowane produkty, Podstawą ich przyznania jest osiągnięcie przez kontrahenta określonego w umowie poziomu zakupów (obrotów netto) dla danego rodzaju produktu lub grupy asortymentowej produktów, w danym okresie rozliczeniowym (rok, kwartał lub inny oznaczony przez strony okres czasu). Limity obrotów są różne dla różnych grup asortymentowych towarów sprzedawanych przez Spółkę. Rabat jest stosowany do wszystkich dostaw dokonywanych na rzecz danego odbiorcy w danym okresie rozliczeniowym, przy czym wysokość rabatu jest różna w zależności od grupy asortymentowej kupowanych przez odbiorcę towarów. Przyznanie rabatu jest też uzależnione od osiągnięcia określonego poziomu obrotów. Z umów wynika ponadto, iż Spółka może uzależnić udzielenie rabatu od terminowego regulowania płatności, nie jest to jednak bezwzględny warunek przyznania rabatu. Rabat jest udzielany odpowiednio na dany produkt lub wszystkie produkty należące do danej grupy asortymentowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty