Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2013, sygn. ILPP2/443-22/13-4/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-22/13-4/EN
1. Czy sprzedaż roślin żywych m.in. roślin bylinowych pochodzących z własnej produkcji nakłada na Wnioskodawcę automatycznie status rolnika ryczałtowego a w związku z tym zwolnienie od podatku VAT?
2. W jakim przypadku nie przysługuje rolnikowi ryczałtowemu zwolnienie od podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2013 r. (data wpływu 10 stycznia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy roślin bylinowych i krzewów pochodzących z własnej produkcji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy roślin bylinowych i krzewów pochodzących z własnej produkcji. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.), w którym doprecyzowano opis zdarzenia przyszłego oraz przeformułowano zadane pytanie, a także wniesiono brakującą opłatę za wydanie interpretacji indywidualnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca razem z żoną pracują na etatach, gdzie pracodawca odprowadza za nich składki ZUS. Nie posiadają oni gospodarstwa rolnego. Mają jednak do dyspozycji działkę rolną, o powierzchni 0,25 ha za którą jest opłacany podatek rolny. Niedługo również tam będą mieszkać, gdyż obok działki budowany jest dom. Na tej działce Wnioskodawca wraz z żoną chciałby rozpocząć niewielką produkcję roślin ozdobnych, m.in. bylin, krzewów. Produkcja odbywałaby się w pojemnikach, w gruncie lub w tunelu foliowym nieogrzewanym. Produkcja odbywałaby się sezonowo od marca do października, a okres przetrzymywania roślin w trakcie którego nastąpi ich biologiczny wzrost przekraczałby 1 miesiąc. Wyprodukowane rośliny sprzedawane byłyby przez okres ok. 6 miesięcy w roku. Rośliny byłyby sprzedawane przez Internet na portalu aukcyjnym oraz lokalnie (na miejscu produkcji). Rośliny zakupione za pośrednictwem portalu aukcyjnego byłyby wysłane Pocztą lub firmami spedycyjnymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty