Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2013, sygn. ITPB4/423-74/13/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/423-74/13/TK
Czy dochód kontrahenta ze Stanów Zjednoczonych opisany w stanie faktycznym powinien zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem u źródła) w rozumieniu art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Stanami Zjednoczonymi?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 23 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków płatnika.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej: Uczelnia) świadczący szeroko rozumiane usługi edukacyjne, w ramach działalności planuje zakup produktu u zagranicznego kontrahenta będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, który posiada siedzibę w Stanach Zjednoczonych oraz nie posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu. Produktem jest dostęp przez internet lub terminale komputerowe w bibliotece Uczelni do dwóch modułów. Pierwszy z nich umożliwia dostęp do zagregowanych, bibliometrycznych danych statystycznych na temat krajów, regionów i instytucji, pogrupowanych według tematyki i lat. Dane na temat publikacji i cytatów będą aktualizowane corocznie i dostępne od 1981 r. do chwili obecnej. Drugi moduł to dostęp do jednego lub większej liczby niestandardowych zbiorów danych, zdefiniowanych w oparciu o różne parametry. Zgodnie z umową Uczelnia nabywa prawa do korzystania z produktu, który jest licencją wieczystą zezwalającą jedynie na użytek wewnętrzny. Dodatkowo Uczelnię obowiązuje zakaz rozpowszechniania jakiejkolwiek części treści produktu jakiejkolwiek stronie trzeciej, ani w oprogramowaniu innej firmy, ani w jakiejkolwiek innej formie. Zgodnie z definicją Licencji Użytkownika Końcowego - Uczelnia uzyska dostęp do produktu przy użyciu danych do logowania. Dane do zalogowania otrzymać będzie mógł pracownik Uczelni, obecny student oraz pełnoetatowy wykładowca uniwersytetu. Za pomocą terminali komputerowych znajdujących się w bibliotece dostęp będą mogli uzyskać tzw. "użytkownicy okazjonalni" - osoby nie będące pracownikami, obecnymi studentami oraz pełnoetatowymi wykładowcami. Użytkownicy okazjonalni nie będą mieli prawa do zdalnego dostępu do produktu. Uczelnia potwierdzi w umowie, że wszelkie Prawa Własności Intelektualnej do materiałów licencjonowanych stanowią własność firmy zagranicznej i nie przenoszą żadnych licencji ani praw w odniesieniu do tych materiałów. W okresie obowiązywania umowy wymienieni wyżej użytkownicy końcowi mogą: dystrybuować treści wyłącznie wśród innych użytkowników końcowych, korzystać z treści bibliograficznej i podsumowującej wyłącznie do celów publikacji dotyczących badań lub dla celów raportów wewnętrznych. Zabrania się Uczelni wykorzystywania produktu do celów komercyjnych lub sprzedaży. Warunki umowy określają również usługę subskrypcji, która zezwala użytkownikom końcowym na dostęp do platformy internetowej zawierającej analizę danych bibliometrycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty