Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.550.2024.2.PP
Brak obowiązku poboru podatku u źródła w przypadku dystrybucji oprogramowania komputerowego do odbiorców końcowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 października 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z 24 września 2024 roku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej obowiązku poboru podatku u źródła.
Uzupełnili go Państwo – na wezwanie – pismem z 6 listopada 2024 r. (data wpływu 14 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A GmbH (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka) jest niemieckim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca posiada zarejestrowany w Polsce oddział. Adres oddziału to: (…). Spółka A GmbH to podmiot, który zajmuje się sprzedażą licencji do oprogramowania komputerowego. Zgodnie z umowami zawieranymi z klientami przedmiotem sprzedaży są produkty programowe (…). Nabywcami licencji są podmioty z różnych krajów, zarówno w Europie, jak i poza nią. Spółka zawiera umowy dystrybucyjne ze spółkami zagranicznymi z innych państw (dalej jako: spółki zagraniczne). Zgodnie z zawartymi umowami dystrybucyjnymi ze spółkami zagranicznymi, Spółka prowadzi działalność operacyjną w zakresie dystrybucji oprogramowania komputerowego w charakterze pośrednika tj. sprzedaż oprogramowania w wersji niematerialnej. A GmbH pełni jedynie rolę pośrednika, tj. otrzymuje licencje od zagranicznych spółek, następnie udziela sublicencji użytkownikom końcowym. Spółka nie ma prawa sprzedaży (udzielania sublicencji) innym podmiotom niż wskazane jako użytkownicy końcowi. A GmbH nie nabywa praw do kopiowania, rozpowszechniania, powielania, bądź modyfikowania będącego przedmiotem licencji oprogramowania, nie ma również wpływu na treść i zakres warunków licencji na oprogramowanie komputerowe, w którego sprzedaży pośredniczy. Udzielenie licencji przez spółkę zagraniczną na rzecz Spółki nie przenosi żadnych praw własności intelektualnej będących przedmiotem licencji oprogramowania na Spółkę, również w odniesieniu do licencji otrzymanej przez Spółkę jak i dalszej sublicencji udzielonej na rzecz końcowego użytkownika. Spółka, w wyniku zawieranych umów dystrybucyjnych ze Spółkami zagranicznymi, nie nabywa prawa do użytkowania oprogramowania. Działalność Spółki w omawianym zakresie obejmuje wyłącznie odsprzedaż na rzecz osób trzecich oprogramowania wytworzonego przez Spółki zagraniczne. Spółka jest zatem jedynie dystrybutorem oprogramowania dla odbiorców końcowych, którzy to nabywają licencję na użytkowanie. W przyszłości A GmbH będzie rozliczać się ze spółkami zagranicznymi z tytułu niniejszych umów dystrybucyjnych za pośrednictwem rachunków bankowych prowadzonych dla oddziału.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty