21.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2013, sygn. ITPB2/436-55/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-55/13/TJ

Ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 25 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zakupić działkę budowlaną. Pierwotnie planował nabycie innej działki, położonej w innej miejscowości, jednak postanowił skorzystać z propozycji znajomego, który zdecydował się podzielić posiadaną przez siebie działkę na dwie i zbyć jedną z nich, stanowiącą obecnie przydomowy ogród. Na drugiej działce pozostałby dom, w którym mieszka znajomy Wnioskodawcy. W ostatnim czasie stan zdrowia znajomego Wnioskodawcy uległ pogorszeniu, dlatego też, jak również ze względu na fakt, iż żona znajomego jest osobą niepełnosprawną, co sprawia, że utrzymanie ogrodu w czystości stanowi problem, postanowił sprzedać Wnioskodawcy działkę za cenę 13 000 zł. Wnioskodawca wyjaśnia, że ceny nieruchomości w tej okolicy kształtują się w granicach 100-400 zł/m2, jednak działka, którą planuje zakupić ma nietypowy kształt, znacznie ograniczający możliwość zabudowy. Powyższa okoliczność utrudnia określenie jej wartości rynkowej, w związku z czym Wnioskodawca zamierza zwrócić się o dokonanie wyceny do rzeczoznawcy majątkowego. Ze wstępnych rozmów z rzeczoznawcą wynika, że cena sprzedaży będzie znacznie niższa niż wartość rynkowa nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne