Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2013, sygn. ITPP1/443-193/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-193/13/MN
Zastosowanie przepisów ustawy do czynności przeniesienia majątku spółki do spółki przejmującej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisów ustawy do czynności przeniesienia majątku spółki do spółki przejmującej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przepisów ustawy do czynności przeniesienia majątku spółki do spółki przejmującej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: S) jest 100% spółką zależną spółki X. (dalej: Udziałowiec). Udziałowiec jest jednocześnie jedynym udziałowcem w następujących spółkach dystrybucyjnych:
- K.,
- G.,
- M., wraz z jej spółkami zależnymi:
- W.,
- P,
- D.
Spółki określone w pkt 1-6 będą łącznie zwane Spółkami Zależnymi.
W związku z planowaną konsolidacją działalności dystrybucyjnej Udziałowca w Polsce, S. zamierza połączyć się ze wszystkimi Spółkami Zależnymi jednocześnie, tj. zrealizować tzw. połączenie globalne (dalej: Połączenie Jednoczesne). Celem Połączenia Jednoczesnego będzie uzyskanie ekonomicznego efektu synergii, tj. uproszczenie struktury organizacyjnej i obniżenie kosztów ogólnych/kosztów administracyjnych działalności dystrybucyjnej oraz zwiększenie potencjału połączonych spółek. W związku z tym, w przekonaniu S., planowane Połączenie Jednoczesne zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Dlatego też przedmiotowy wniosek jest składany przy założeniu, ze połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty