Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2013, sygn. ITPP2/443-153a/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-153a/13/EK
Nieuznanie wypłaty premii pieniężnej za rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu 25 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania wynagrodzenia pośrednika za rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania wynagrodzenia pośrednika za rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka, w ramach prowadzonej działalności, sprzedaje towary własnej produkcji (przetwory rybne). W tym celu zawiera umowy dystrybucyjne z podmiotami mającymi zorganizowaną sieć dystrybucji Jej towarów. Podmioty te jedynie pośredniczą w zawieraniu umów z finalnymi odbiorcami towarów, którzy są stroną umów sprzedaży. Podmioty pośredniczące w sprzedaży nie nabywają na własny rachunek towarów oferowanych przez Spółkę lecz, zgodnie z umową, jedynie pośredniczą w sprzedaży Jej towarów uczestnikom zorganizowanych przez siebie sieci odbiorców i z tego tytułu otrzymują stosowne wynagrodzenie. W związku z powyższym Spółka wystawia na rzecz odbiorców faktury VAT z tytułu sprzedaży. Podmioty pośredniczące w sprzedaży uzyskują natomiast wynagrodzenie nazywane: premią, bonusem, rabatem retrospektywnym, z tytułu pośrednictwa w sprzedaży. Wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez pośrednika zależy od osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności przez uczestników zorganizowanych przez pośrednika sieci odbiorców. Poza pośrednictwem, podmioty pośredniczące w sprzedaży, w zamian za wymienione wyżej wynagrodzenia (bonusy, premie, rabaty retrospektywne), nie spełniają na rzecz Spółki jakichkolwiek innych świadczeń (usług). Opisanych wyżej wynagrodzeń nie można skojarzyć z żadną konkretną dostawą towarów do odbiorców. Fakt, że podmiot pośredniczący nie jest kupującym towary Spółki uniemożliwia stosowanie rabatów oraz dokonywanie odpowiedniej korekty wystawionych przez Spółkę (sprzedawcę) faktur VAT. Ww. wynagrodzenia dokumentowane są przez kontrahentów Spółki fakturami VAT. Zgodnie z treścią uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12 (Lex Prestige nr 1166015), wypłata kontrahentowi bonusu warunkowego (premii pieniężnej) z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty