Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2013, sygn. ITPB3/423-645/11/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-645/11/MK
Czy odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółkę na zakup udziałów będąstanowić koszty uzyskania przychodu każdorazowo w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, niezależnie od faktu, że po dokonaniu tego zakupu zostanie przeprowadzone połączenie Spółki z podmiotem, którego udziały zostały przez Spółkę nabyte?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek związanych z obsługą zaciągniętego kredytu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2012 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek związanych z obsługą zaciągniętego kredytu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca - Spółka akcyjna (dalej: Spółka" lub Wnioskodawca") jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT") w Polsce.
Spółka nabyła pakiet udziałów w innej spółce kapitałowej (dalej: Spółka Nabyta") - nabycie tych udziałów zostało w części sfinansowane ze środków uzyskanych przez Spółkę z oprocentowanego kredytu bankowego.
Po dokonaniu zakupu udziałów, w celu zoptymalizowania działalności w Polsce rozważane jest połączenie Spółki, Spółki Nabytej oraz jeszcze innej polskiej spółki kapitałowej zgodnie z art. 492 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH"), tj. polegające na przeniesieniu całego majątku dwóch spółek kapitałowych (spółki przejmowane) na inną spółkę kapitałową (spółka przejmująca) w zamian za udziały lub akcje spółki przejmującej wydawane wspólnikom lub udziałowcom spółek przejmowanych. W wyniku połączenia spółki przejmowane utracą swój byt prawny bez konieczności przeprowadzenia procesu likwidacyjnego. Spółka byłaby w takim przypadku spółka przejmującą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty