18.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2012, sygn. IPPP2/443-1221/12-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1221/12-2/BH

Brak prawa do odliczenia pelnej kwoty podatku VAT w związku z nabyciem samochodu osobowego przerobionego na pojazd pogrzebowy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3.12.2012r. (data wpływu 6.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od nabycia pojazdu przeznaczonego na cele specjalne oraz podatku VAT od nabycia paliwa do tego pojazdu jest:

  • nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości z faktury zakupu samochodu osobowego

oraz

  • prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości z faktury dotyczącej przeróbki samochodu osobowego oraz z faktur zakupu paliwa do pojazdu pogrzebowego.

UZASADNIENIE

W dniu 6.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od nabycia pojazdu przeznaczonego na cele specjalne oraz podatku VAT od nabycia paliwa do tego pojazdu.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej od 15 stycznia 2002 r. Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności firmy jest kompleksowa obsługa pogrzebów. Na cele działalności firmy Spółka zakupiła samochód, który ma służyć jako karawan. Zakup i przystosowanie samochodu do celów pogrzebowych odbył się dwuetapowo. W pierwszym etapie zakupiono samochód osobowy typu Mercedez-Benz kolor czarny, który w dniu 10.09.2012 r. został zarejestrowany. Następnie po dokonaniu rejestracji dokonano zmian konstrukcyjnych w powyższym samochodzie przez specjalistyczny zakład, które to zmiany spowodowały zmianę rodzaju pojazdu z samochodu osobowego na samochód specjalny pogrzebowy. Po dokonaniu powyższych zmian samochód poddano ekspertyzie w Biurze Ekspertyz Motoryzacyjnych i w dniu 17.10.2012 r. Spółka otrzymała zaświadczenie o zmianie rodzaju pojazdu na samochód specjalny - pogrzebowy. Na tej podstawie w dniu 08.11.2012 r. dokonana została zmiana w dowodzie rejestracyjnym zgodnie z dokumentacją i przeznaczeniem Samochód będzie służył wyłącznie do celów działalności firmy do obsługi pogrzebów. Do użytkowania w firmie samochód ten został przyjęty dopiero po całkowitym montażu i dostosowaniu do użytkowania jako samochód specjalny pogrzebowy. Taki był bowiem pierwotny zamiar Spółki i nigdy nie był i nie będzie wykorzystywany w innym celu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne