Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2012, sygn. IPPB3/423-358/12-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-358/12-2/PK1
Czy kary umowne z tytułu przedterminowego rozwiązania umów najmu wypłacane przez Spółkę wynajmującemu stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2012 r. (data wpływu: 1 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów kar umownych z tytułu przedterminowego rozwiązania umów najmu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów kar umownych z tytułu przedterminowego rozwiązania umów najmu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży odzieży. W tym celu Spółka najmuje lokale użytkowe (zasadniczo w dużych centrach handlowych), w których prowadzi sprzedaż należących do Spółki towarów. Umowy najmu lokali są zawierane z reguły na czas określony wynoszący od 5 do 10 lat.
W praktyce zdarza się, że z przyczyn biznesowych (obniżenie popytu na sprzedawane przez Spółkę towary, nie osiąganie zakładanych poziomów obrotów), Spółka zmuszona jest do rozwiązania umowy najmu przed upływem terminu obowiązywania umowy. Należy podkreślić, iż przedterminowe zakończenie umowy najmu jest zawsze uzasadnione z punktu widzenia rachunku ekonomicznego Spółki i zmierza do:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty