11.05.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2012, sygn. IPPP1/443-159/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-159/12-2/JL

Kompleksowa usługa, świadczona na rzecz Banku, podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1) w zw. z poz. 3 Załącznika nr 4 Ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.02.2012 r. (data wpływu 16.02.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usługi finansowej na podstawie przepisów ustawy o VAT obowiązujących przed 31.12.2010r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usługi finansowej na podstawie przepisów ustawy o VAT obowiązujących przed 31.12.2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank świadczy na rzecz swoich klientów (dalej: Klienci) usługi pośrednictwa finansowego m.in. z zakresu udzielania pożyczek, prowadzenia rachunków bankowych, depozytów środków pieniężnych oraz udzielania gwarancji (dalej: usługi finansowe). Usługi finansowe świadczone są zarówno dla osób fizycznych jak i klientów instytucjonalnych (podmiotów gospodarczych, jednostek samorządu terytorialnego etc.). Bank jest członkiem międzynarodowej grupy finansowej, działającej w sektorze usług finansowych w wielu krajach świata (dalej: Grupa). Przyjęty przez Grupę model biznesowy powoduje, iż wiedza i narzędzia związane ze świadczeniem tych usług są kumulowane przez określone podmioty oraz udostępniane innym podmiotom w ramach Grupy. Działającym w ramach Grupy podmiotem, którego celem jest m.in. wspieranie określonych obszarów działalności członków Grupy jest instytucja finansowa z siedzibą w A (dalej: Bank AT lub Usługodawca). W tym celu Bank AT wykorzystuje wyspecjalizowane zasoby kadrowe oraz doświadczenie w zakresie świadczenia usług finansowych. Usługodawca nie tylko kumuluje doświadczenie zdobyte przez podmioty wchodzące w skład Grupy w trakcie świadczenia usług finansowych, ale również nabywa inne specjalistyczne usługi związane z usługami finansowymi od podmiotów trzecich. Bank część przychodów z segmentu bankowości korporacyjnej osiąga z tytułu świadczenia usług finansowych na rzecz tzw. klientów międzynarodowych (dalej: Klienci Międzynarodowi). Klienci Międzynarodowi są to spółki wchodzące w skład międzynarodowych grup kapitałowych prowadzących działalność gospodarczą w więcej niż jednym państwie. Ze względu na zasady obowiązujące w Grupie, lokalne świadczenie usług finansowych na rzecz podmiotu należącego do międzynarodowej grupy kapitałowej (czy to spółki polskiej, czy to spółki zagranicznej) w praktyce może wymagać wsparcia innego banku z Grupy, w szczególności takiego, który obsługuje spółki wchodzące w skład interesującej Bank międzynarodowej grupy kapitałowej (np. spółkę nadrzędną wobec potencjalnego klienta Banku).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne