Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2012, sygn. IPPP1/443-211/12-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-211/12-2/MP
Premie pieniężne o których mowa we wniosku, nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stanowią natomiast rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, zmniejszający podstawę opodatkowania, który Wnioskodawca winien udokumentować fakturą korygującą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.02.2012 r. (data wpływu 05.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie :
- uznania wypłacanych premii pieniężnych za wynagrodzenie na usługi podlegające opodatkowaniu VAT jest prawidłowe,
- uznania wypłacanych premii pieniężnych za rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy jest nieprawidłowe,
- dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych notą księgową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05.03.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
M. Sp. z o.o. (dalej: M lub Spółka) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej L.. Spółka została powołana w Polsce 1 kwietnia 2008 r. Jej głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż alkoholi wybranych krajowych i zagranicznych producentów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje sprzedaży towarów (alkoholi) do różnych odbiorców (dalej: Kontrahenci). Jednocześnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka będzie zawierała umowy (porozumienia) z Kontrahentami, na mocy których, po spełnieniu przez Kontrahentów określonych warunków (opisanych poniżej) Spółka wypłacać będzie na ich rzecz gratyfikacje finansowe (premie, bonusy). Spółka zawierać będzie umowy, w których wypłata gratyfikacji finansowej będzie uzależniona wyłącznie od spełnienia przez Kontrahentów przesłanek związanych z osiągnięciem lub przekroczeniem określonego poziomu obrotów / zakupów w ustalonym okresie rozliczeniowym (miesięcznym / rocznym). W zależności od konkretnej umowy, tytuły na podstawie których dokonywane będą przez Spółkę wypłaty mogą być różne. Niezależnie jednak od zatytułowania danej należności, będą one stanowiły gratyfikację finansową wyłącznie za osiągnięcie lub przekroczenie określonego poziomu obrotów i nie będą związane z zobowiązaniem Kontrahentów do wykonywania jakichkolwiek świadczeń na rzecz Spółki. Ponadto, brak spełnienia przez Kontrahentów warunków dotyczących osiągnięcia określonego poziomu obrotów ze Spółką - poza brakiem otrzymania premii - nie będzie powodował jakichkolwiek konsekwencji po stronie Kontrahentów (np. konieczności zapłaty kary umownej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty