03.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2012, sygn. IBPP2/443-669/12/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-669/12/AM

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu przeprowadzonej realizacji projektu inwestycyjnego pn. Przebudowa targowiska stałego w R() W() zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)?

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2012r. (data wpływu 6 lipca 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu przeprowadzonej realizacji projektu inwestycyjnego pn. Przebudowa targowiska stałego w R() W() - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu przeprowadzonej realizacji projektu inwestycyjnego pn. Przebudowa targowiska stałego w R() W().

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Gmina) rozpocznie realizację projektu w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego PROW na lata 2007-2013 zgodnie z umową o przyznanie pomocy nr /11 z dnia 1 czerwca 2012 roku pn. "Przebudowa targowiska stałego w Przebudowa targowiska stałego w R() W()". Podatek od towarów i usług uznany został jako wydatek niekwalifikowalny projektu, co oznacza, że nie podlega refundacji ze strony Agencji Płatniczej, tj. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ramach prac objętych projektem wykonane zostanie zagospodarowanie terenu, konstrukcja zadaszeń powierzchni handlowej, kontener socjalny, elektryka, tablica "Mój rynek". Właścicielem targowiska jest Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Na targowisku pobierana jest opłata targowa, która jest nakładana na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.). Opłata ta w rzeczywistości ma charakter zbliżony do podatku, a pobierając ją, Wnioskodawca działa jako organ władzy publicznej. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W związku z tym przepisem należy uznać, że opłata targowa nie podlega opodatkowaniu VAT, a gminy nie są z tego tytułu podatnikami VAT. Obok opłaty targowej sprzedający na targowiskach obciążani będą tzw. opłatą rezerwacyjną. W zamian za wniesienie takiej opłaty określony podmiot uzyskuje zapewnienie od administratora targowiska, że będzie miał zagwarantowane miejsce do prowadzenia działalności handlowej. Płatność ta jest jednak nakładana nie na podstawie ustawy o podatkach, ale umowy zawieranej z Wnioskodawcą i nie ma charakteru opłaty publicznoprawnej. Zdaniem Wnioskodawcy świadczenie z jego strony ma charakter zbliżony do najmu nieruchomości. Relacje między stronami tego rodzaju umowy spełniają definicję odpłatnego świadczenia usług określoną w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ponieważ Wnioskodawca wykonywać będzie te czynności (tj. rezerwując miejsce na targowisku) na podstawie umowy cywilnoprawnej, to rezerwacja miejsc handlowych stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, a pobierana od sprzedawców opłata jest obciążona tym podatkiem. Realizacja zadania inwestycyjnego w zakresie kierowania i rozliczania finansowego prowadzona będzie przez Urząd Miejski R() W() jako jednostkę pomocniczą służącą do wykonywania zadań Wnioskodawcy. Za rezerwację wystawiane będą faktury VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne