22.06.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2012, sygn. IBPP2/443-296/12/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-296/12/KO

w zakresie skutków podatkowych z tytułu konwersacji zadłużenia z tytułu odsetek spółki na udziały w jej kapitale zakładowym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2012r. (data wpływu 27 marca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie skutków podatkowych z tytułu konwersacji zadłużenia z tytułu odsetek spółki na udziały w jej kapitale zakładowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2012r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie skutków podatkowych z tytułu konwersacji zadłużenia z tytułu odsetek spółki na udziały w jej kapitale zakładowym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski. Wnioskodawca posiada zobowiązanie z tytułu odsetek od pożyczek wobec spółki powiązanej z siedzibą na terytorium Portugalii, należącej do tej samej grupy kapitałowej (dalej jako spółka portugalska"). Spółka portugalska podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Portugalii. Obecnie rozważane jest wniesienie przez spółkę portugalską wkładu niepieniężnego na kapitał zakładowy Wnioskodawcy w postaci wierzytelności z tytułu odsetek przysługującej spółce portugalskiej względem Wnioskodawcy (nastąpi konwersja wierzytelności z tytułu odsetek na udziały). Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy przewidywać będzie, że pokrycie nowoutworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym nastąpi wkładem niepieniężnym w postaci wierzytelności, która zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę przez spółkę portugalską w drodze cesji wierzytelności. Cesja wierzytelności odbywać się będzie za cenę emisyjną udziałów, równą wartości nominalnej wierzytelności. Część przedmiotowego wkładu zostanie wniesiona na pokrycie kapitału zakładowego, natomiast nadwyżka zostanie przelana do kapitału zapasowego Wnioskodawcy, jako tzw. agio.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne