Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2012, sygn. IBPBI/2/423-1339/11/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1339/11/CzP
W którym momencie opisany powyżej wynik na zrealizowanych transakcjach zabezpieczających cenę aluminium powinien wpływać na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 31 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu uwzględnienia w przychodach bądź kosztach podatkowych wyniku na zrealizowanych transakcjach zabezpieczających jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 listopada 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty na zrealizowanych transakcjach zabezpieczających. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 19 stycznia 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-1339/11/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 31 stycznia 2012 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest podmiotem zużywającym aluminium do produkcji sprzedawanych wyrobów. Zakupy aluminium dokonywane są w oparciu o cenę aluminium na giełdzie metali w Londynie. W celu zabezpieczenia się przed zmianami ceny aluminium Spółka zawiera transakcje zabezpieczające cenę aluminium. Transakcje zabezpieczające cenę aluminium zawierane są z wyspecjalizowanymi firmami, zwanymi brokerami. Realizacja transakcji zabezpieczających cenę aluminium odbywa się w sposób wynikowy. Realizacja transakcji polega na zamknięciu transakcji i wpłacie lub otrzymaniu w tym momencie środków pieniężnych równych wynikowi na transakcji. W przypadku zysku na zabezpieczeniu Spółka otrzymuje pieniądze od brokera, a w przypadku straty Spółka wpłaca pieniądze do brokera. Spółka nie zabezpiecza wszystkich zakupów aluminium. Zabezpieczenie ceny aluminium polega na zawarciu transakcji zabezpieczających cenę tylko dla części potwierdzonych przez kontrahentów zamówień. Dostawy fizyczne aluminium odbywają się na podstawie odrębnych kontraktów zawieranych z innymi podmiotami oraz w innych terminach niż realizacja transakcji zabezpieczających. Nie ma również możliwości przypisania wyniku na transakcjach zabezpieczających do konkretnych zakupów aluminium.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty