Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2012, sygn. IPTPP4/443-439/12-2/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-439/12-2/BM
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury przesłanej w formie elektronicznej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2012 r. (data wpływu 27 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), bądź portalu internetowego z systemem Basware w plikach PDF jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług odliczenia podatku VAT z faktur otrzymanych za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail), bądź portalu internetowego z systemem Basware w plikach PDF.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca - Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. W ramach działalności Spółka nabywa od dostawców krajowych i zagranicznych towary i usługi.
Stosunki handlowe Spółki z kontrahentami regulują umowy, zgodnie z którymi m.in. Spółka dokonuje zapłaty wynagrodzenia za nabywane przez siebie towary i usługi na podstawie wystawionych przez kontrahentów faktur (faktur korygujących).
Faktury VAT i faktury korygujące (dalej: faktury) często doręczane są Spółce z dużym opóźnieniem, mimo że zostały prawidłowo wysłane drogą pocztową. Niejednokrotnie także w ogóle do Spółki nie docierają. Sytuacje takie powodują, że prowadzenie bieżących rozliczeń finansowych jest utrudnione oraz wymaga zaangażowania dodatkowych środków.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty