Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2012, sygn. IPTPP4/443-387/12-4/JM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-387/12-4/JM

Zwolnienie podmiotowe usług sklasyfikowanych pod kodem PKD 69.20.Z jako kompleksowych usług rachunkowo-księgowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 6 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 września 2012 r. (data wpływu 10 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego od podatku VAT usług rachunkowo księgowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia podmiotowego od podatku VAT usług rachunkowo księgowych.

Ww. został uzupełniony pismem z dnia 3 września 2012 r. (data wpływu 10 września 2012 r.) w zakresie postawienia pytania odnoszącego się do opisu stanu faktycznego oraz stanowiska Zainteresowanej w sprawie oceny prawnej opisu ww. stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od sierpnia 2004 roku Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną według kodu PKD 69.20.Z. Od 2006 roku Zainteresowana jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność Zainteresowanej wykonywana jest w oparciu o Ustawę o Rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Zgodnie z art. 76 ust. 1 wyżej wymienionej Ustawy, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polega na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6. W myśl art. 76a ust. 2 Ustawy o Rachunkowości przedsiębiorcy wykonujący czynności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są również uprawnieni do wykonywania działalności obejmującej: prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielania im pomocy w tym zakresie, sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie. Stosownie do zapisu art. 76a ust. 3 powołanej ustawy działalność, o której mowa w ust 1 i 2 mogą wykonywać: przedsiębiorcy będącymi osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane prze osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zainteresowana posiada Certyfikat Księgowy wydany przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzający kwalifikacje niezbędne do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawczyni nie posiada uprawnień do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne