20.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2012, sygn. ILPB1/415-57/12-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-57/12-2/IM

Czy umorzone Spółce komandytowej wierzytelności Wnioskodawca będzie mógł (w kwocie netto) zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego oraz hurtowego odzieżą. W ramach prowadzonej działalności, w roku 2009 Wnioskodawca dokonywał dostawy towarów zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w tym na rzecz Spółki komandytowej, w której do dnia 23 grudnia był wspólnikiem (Komandytariuszem). Każda z wystawionych faktur, dokumentująca przedmiotowe dostawy na rzecz Spółki komandytowej, w pełnej kwocie (netto, tj. bez podatku VAT) została zarachowana do przychodów należnych. Z uwagi na trudną sytuację finansową wspomnianej Spółki komandytowej, należności wynikające z faktur wystawionych na jej rzecz nie zostały przez Nią uregulowane. Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze Spółką stosowne porozumienie, na mocy którego Spółka - jeżeli wyrazi zgodę - zwolniona zostanie z długu, tj. z obowiązku zapłaty przedmiotowych i nieprzedawnionych wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne