Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2012, sygn. ILPP4/443-720/11-5/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-720/11-5/BA
Czy w przypadku wystawiania przez Spółkę faktur możliwe będzie przechowywanie przez Spółkę kopii faktur w systemie księgowym, w którym dokumenty te zostały wystawione, tj. bez konieczności drukowania i magazynowania papierowych kopii faktur?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2011 r. (data wpływu 27 października 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 2 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania faktur w formie elektronicznej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania faktur w formie elektronicznej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu 2 stycznia 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż detaliczna m.in. pojazdów mechanicznych oraz części zamiennych. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywa nowe samochody od importerów, jak i części samochodowe, które traktowane są jako towar handlowy. Nabywane przez nią towary sprzedawane są następnie ostatecznym klientom.
Konsekwencją utrzymywania stosunków handlowych z wieloma klientami (zarówno stałymi, jak i incydentalnymi), jest konieczność wystawiania znacznej ilości faktur dokumentujących sprzedaż dokonywaną przez Zainteresowanego (w tym również faktur zaliczkowych, korygujących i innych, których wystawianie regulują ustawa VAT oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dalej łącznie powoływane jako faktury). W skali roku Wnioskodawca wystawia kilkanaście tysięcy faktur. Konsekwencją wystawienia faktury jest każdorazowe jej ujęcie w systemie księgowym Spółki i rejestrze podatku należnego. Przechowanie w systemie księgowym polega na tym, że faktury (oraz inne dokumenty) są przechowywane w systemach obsługi stacji. Każda stacja posiada własny system z odrębną bazą klientów i faktur, w którym przechowuje stale kopię faktury, co umożliwia wydrukowanie kopii faktury w dowolnym momencie. Kopia faktury przechowywana w systemie jest tożsama z oryginałem faktury przekazywanym w formie papierowej nabywcy. Natomiast do właściwego systemu księgowego Spółki transponowane są tylko zapisy księgowe potwierdzające daną transakcję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty