Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2012, sygn. ITPP1/443-927a/12/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-927a/12/BJ
Zwolnienia od podatku usług w zakresie pośrednictwa finansowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2012 r. (data wpływu 1 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług w zakresie pośrednictwa finansowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług w zakresie pośrednictwa finansowego.
W przedmiotowym wniosku w pkt I przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjna jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca oferuje szeroką paletę nowoczesnych produktów i usług finansowych dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz pozostałych podmiotów systemu SKOK w Polsce. System SKOK (Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych) funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 1, poz. 2 ze zm.).
Jedna ze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych należących do systemu SKOK zamierza wnieść aportem do spółki Wnioskodawcy zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci Departamentu Sprzedaży, realizującego zadania w zakresie sprzedaży produktów finansowych członkom SKOK. Wnioskodawca planuje zawarcie umowy ze spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową (Wnioskodawca zamierza w przyszłości zawierać takie umowy z innymi kasami), na podstawie której Wnioskodawca w oparciu o otrzymany aportem zespół materialnych i niematerialnych składników majątkowych, w tym zobowiązań oraz pracowników, a także posiadane własne zasoby majątkowe i osobowe, świadczyć będzie na rzecz kasy usługi pośrednictwa (agencyjne) w zakresie produktów finansowych oferowanych przez SKOK, zgodnie z poniższym opisem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty