29.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2012, sygn. ITPP2/443-1077/12/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1077/12/EK

Sposób opodatkowania kompleksowej usługi organizacji szkolenia/konferencji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2012 r. (data wpływu 5 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 29 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 29 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pani firma działa na rynku od marca 2012 r. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest kompleksowe organizowanie konferencji i szkoleń. W skład tej organizacji wchodzą także pomocnicze przedmioty/usługi, nabywane od innych podwykonawców, takie jak: od przewoźników transfery na lotniska i do hotelu, gdzie odbywa się konferencja, od restauratorów/sklepów/obiektów zabytkowych wynajem miejsca na wykonanie scenariusza szkoleniowego (odegranie roli), od hoteli wynajem sal konferencyjnych, nagłośnienia, oświetlenia, od firmy wspierającej rozwój pracowników - usługi konferansjerskie, prowadzenie konferencji, szkoleń, usługa trenerska. Z zakupionych usług tworzy Pani dla klienta spójną całość w postaci produktu polegającego na kompleksowej organizacji konferencji lub szkoleń, w nowoczesnej formie. Do zakresu obowiązków należą: przygotowanie koncepcji i strategii konferencji/szkolenia, utworzenie harmonogramu spotkania, konsultacja z klientem, negocjacje cen w imieniu klienta, wynajem sprzętu szkoleniowo-konferencyjnego, wynajęcie transferów z lotniska, dworca, hotelu. Celem i skutkiem realizacji ww. konferencji jest uzyskanie przez firmę, będącą Pani klientem, wymiernych korzyści, np. zwiększenie sprzedaży produktów, wzrost motywacji i efektywności pracowników, poprawa komunikacji i relacji w pracy między pracownikami. Co istotne, obsługuje Pani wyłącznie firmy, a nie osoby indywidualne. Nie organizuje Pani turystyki rozumianej jako wypoczynek turystów. Pani firma nie jest pośrednictwem turystycznym, nie sprzedaje ofert firm, ani biur turystycznych. Tworzy scenariusz i plan spotkania szkoleniowego tak, by klient w odpowiednich warunkach mógł przeprowadzić i osiągnąć cel szkolenia. Każdorazowo zawierana jest z klientem umowa o treści, z której wynika, że przedmiotem usług jest organizacja i obsługa konferencji lub szkolenia. Po wykonaniu usługi wystawiana jest faktura VAT z opisem organizacja konferencji w dniach i kwotą należną z tytułu zawartej umowy. Wskazała Pani, iż Pani intencją nie jest uzyskanie interpretacji w zakresie stawki podatku, a jedynie sposobu opodatkowania świadczonych usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne