Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2012, sygn. ITPP3/443-151/12/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-151/12/AF
Obowiązki związane z wewnątrzwspólnotowym nabyciem podwozi samochodowych oraz wewnątrzwspólnotową dostawą i eksportem ambulansów wyprodukowanych na bazie tych podwozi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2012 r. (data wpływu 9 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązków związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem podwozi samochodowych oraz wewnątrzwspólnotową dostawą i eksportem ambulansów wyprodukowanych na bazie tych podwozi - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2012 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązków związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem podwozi samochodowych oraz wewnątrzwspólnotową dostawą i eksportem ambulansów wyprodukowanych na bazie tych podwozi.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka zajmuje się produkcją ambulansów sanitarnych. Produkcja praktycznie w 100% polega na zabudowie fabrycznie nowych baz pojazdów ciężarowych powierzanych przez zagranicznych kontrahentów. Po zakończeniu procesu zabudowy oraz wystawieniu faktury VAT za wykonane prace, gotowy ambulans sanitarny przekazywany jest właścicielowi.
W związku z opracowaniem i wdrożeniem do produkcji nowego typu nadwozia, które jest montowane na ramie podwozia pojazdu, Spółka planuje zakup fabrycznie nowych baz pojazdów ciężarowych (tj. podwozia wraz z kabiną wyposażoną w silnik) w celu dalszej zabudowy i wyprodukowania ambulansów sanitarnych. Bazy pojazdów ciężarowych będą nabywane w państwie należącym do Unii Europejskiej. Fabrycznie nowe podwozie z kabiną wyposażoną w silnik, stanowiące bazę pojazdu ciężarowego, nie jest pojazdem dopuszczonym do ruchu. Wymaga ono dalszej zabudowy, dlatego też nie może być traktowane jako pojazd. Dopuszczenie do ruchu takiego pojazdu, może nastąpić dopiero wtedy, jeżeli dokonana zostanie przebudowa na pojazd spełniający wymogi prawa o ruchu drogowym np. ambulans sanitarny. Po dokonaniu zabudowy bazy pojazdu ciężarowego, tym samym wyprodukowaniu ambulansu sanitarnego, Spółka zamierza sprzedawać gotowe do rejestracji ambulanse klientom mającym siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, jak również klientom mającym siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej, tj. na terytorium Szwajcarii oraz innych państw trzecich. W tym celu dostarczy wyprodukowane ambulanse sanitarne na terytorium poszczególnych państw Unii Europejskiej (dostawa wewnątrzwspólnotowa) oraz poza terytorium Unii Europejskiej (eksport). Umowy sprzedaży zostaną zawarte na terytorium tych państw, gdzie zostaną dostarczone ambulanse. Wydanie ambulansów nastąpi na terytorium Unii Europejskiej lub poza terytorium Unii Europejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty